Digitaalne mikroskoopiaklass
Optika & Diagnostika sisustas Tartu Ülikooli Loodus- ja täppisteaduste valdkonnas digitaalse mikroskoopiaklassi. Mikroskoopiaklass koosneb kuueteistkümnest Zeissi valgusmikroskoobist Primo Star, mis on varustatud sisseehitatud võrgukaameratega. Kaamerad on ühendatud kohalikku WiFi võrku. Preparaat, mida vaadatakse läbi mikroskoobi okulaaride, on nähtav ka üle võrgu. Nii muutub iga mikroskoobi all olev objekt vaadeldavaks nii õppejõule kui ka teistele üliõpilastele. Tasuta tarkvara sobib kasutamiseks tahvelarvutis (iPad), Windows keskkonnas ja nutitelefonis (iPhone). Nutiseadmete arv digiklassis ei ole piiratud, nende kasutamise mugavuse määrab vaid WiFi võrgu läbilaskevõime. Nutiseadmetega saab preparaate ka pildistada, filmida, objekte mõõta ja tulemustest kokkuvõtte kirjutada. Tulemused muutuvad hõlpsasti jagatavateks elektronposti ja sotsiaalvõrgustike kaudu. Mikroskoobiklassi komplektis olev lauaarvuti võimaldab igast mikroskoobist tulevat pilti näidata kogu auditooriumile projektori või monitoriga.
Digitaalse mikroskoopiaklassi võimalusi avardab veelgi uurimismikroskoop Axio Imager, mis tänu plaanapokromaatobjektiividele ja kõrge lahutusvõimega kaamerale viib uurimistöö valgusmikroskoobi lahutusvõime piirimaile.
Arengubioloogia lektori Martin Kärneri sõnul võimaldab digitaalne mikroskoopiaklass õppekvaliteedi hüppelist paranemist.
Digitaalse mikroskoopiaklassi seadmed on soetatud Tartu ülikooli Astra projekti PER ASPERA ning molekulaar- ja rakubioloogia instituudi toel ning ökoloogia- ja maateaduste instituudi kaasabil. Klass avati 7. juunil aadressil Vanemuise 46-305.